CCA Tashkent Artist Residencies: ko'rish, hunarmandchilik va ijodkorlik bilan bo'lishish
So'nggi bir oy ichida CCA Tashkent rassomlarimiz o'zlarining badiiy qarashlari, tajribalari va mahoratlarini jamoatchilik bilan baham ko'rib, bebaho hissa qo'shdilar. Ularning ishi innovatsion amaliyot va intizomlararo izlanishlar bilan chuqur aloqani aks ettiradi.
Jamila Sadat-yoritish (Tajib), xattotlik va qo'lyozmalarni saqlashga ixtisoslashgan mohir afg'on rassomi. U an'anaviy afg'on va fors dekorativ san'atlarida, shu jumladan Makka Al-Mukarrama xattotlik loyihasi va Ipak Muqaddas Qur'on loyihasi kabi yirik loyihalarda o'n yildan ortiq tajribaga ega. Rezidentlik davrida Jamila o'z tajribasi va ishtiyoqini CCA hamjamiyati bilan baham ko'rishda davom etmoqda.
Attia Shiraz Londonda joylashgan mustaqil kurator bo'lib, tasviriy san'at, musiqa va Janubiy Osiyo va uning diasporasining madaniy tarixlarini o'rganadi. U yaqinda kuratorlik qildi Uyg'onish: so'fiy musiqasi va Janubiy Osiyo ayollari (2024), Mughal miniatyura rasmini musiqa, she'riyat va marosim amaliyotlari bilan birlashtirgan. CCA - da Attia tomoshabinlarni tadqiqotga asoslangan loyihalar va intizomlararo muloqot orqali jalb qiladi.
Sarvinoz Meliquzieva o'zbekistonlik tasviriy san'atkor va rassom bo'lib, o'z amaliyotiga an'anaviy va zamonaviy yondashuvlarni uyg'unlashtirgan. U xalqaro miqyosda ko'rgazma o'tkazdi va mukofotlarga sazovor bo'ldi, shu jumladan Oltin medal Shahrisabz xalqaro san'at festivali (2023). Rezidentlik davrida Sarvinoz tadqiqotchi va o'qituvchi sifatida o'z bilimlarini baham ko'rish bilan birga badiiy qarashlarini rivojlantirishda davom etmoqda.
Ushbu turar joylar orqali CCA Tashkent jonli fikr va texnika almashinuvini rivojlantiradi, rassomlarni ijodiy safarlarida qo'llab-quvvatlaydi, shu bilan birga mahalliy va xalqaro san'at jamoatchiligini boyitadi. Dastur tajriba, hamkorlik va mazmunli ishtirok etishning muhimligini ta'kidlashda davom etmoqda

Резиденции художников CCA Ташкент: обмен видением, мастерством и творчеством
За последний месяц наши художники-резиденты в CCA Ташкент внесли неоценимый вклад, поделившись с сообществом своим художественным видением, опытом и мастерством. Их работы отражают глубокую приверженность инновационным практикам и междисциплинарным исследованиям.
Джамила Садат — известная афганская художница, специализирующаяся на иллюминации (тазхиб), каллиграфии и консервации рукописей. Она имеет более чем десятилетний опыт работы в области традиционных афганских и персидских декоративных искусств, включая такие крупные проекты, как проект каллиграфии «Макка аль-Мукаррама» и проект «Шелковый Священный Коран». Во время своей резиденции Джамила продолжает делиться своим опытом и энтузиазмом с сообществом CCA.
Аттия Шираз — независимый куратор из Лондона, исследующий пересечения визуального искусства, музыки и культурной истории Южной Азии и ее диаспоры. Недавно она курировала проект «Пробуждение: суфийская музыка и женщины Южной Азии» (2024), в котором объединила миниатюрную живопись эпохи Великих Моголов с музыкой, поэзией и ритуальными практиками. В CCA Аттия привлекает аудиторию с помощью исследовательских проектов и междисциплинарного диалога.
Сарвиноз Меликузиева — визуальный художник и живописец из Узбекистана, сочетающая в своей практике традиционные и современные подходы. Она участвовала в международных выставках и завоевала ряд наград, в том числе золотую медаль на Международном фестивале искусств в Шахрисабзе (2023). Во время своей резиденции Сарвиноз продолжает развивать свое искусство.