CCA Tashkent TIME jurnalining 2026-yilgi “Dunyoning eng ulug‘vor joylari” ro‘yxatiga kirdi
Toshkent Zamonaviy san’at markazi TIME jurnali tomonidan har yili tuziladigan 2026-yilgi “Dunyoning eng ulug‘vor joylari” ro‘yxatiga kiritilganini faxr bilan ma’lum qilamiz.
Ushbu ro‘yxatni tuzish uchun TIME o‘zining xalqaro muxbirlar va mualliflar tarmog‘idan, shuningdek, ochiq ariza berish jarayoni orqali nominatsiyalarni to‘plagan. To‘plamga mehmonxonalar, kruizlar, restoranlar, diqqatga sazovor joylar, muzeylar, bog‘lar va boshqa maskanlar kiradi – ularning har biri butun dunyo bo‘ylab yangi va maftunkor taassurotlarni taqdim etgani uchun saralab olingan.
Tashrif buyurish uchun eng ajoyib yangi maskanlardan biri sifatida e’tirof etilgan Toshkent Zamonaviy san’at markazini shu yilning o‘zida ochish rejalashtirilgan. Markaz O‘zbekistonda zamonaviy madaniyat bilan tanishish uchun yorqin xotiralarni qoldiruvchi dargohga aylanishi kutilmoqda. TIME o‘zining maxsus nashrida o‘tgan yilning kuz faslida Buxoro biyennalesi debyutidan so‘ng mamlakatning madaniy hayotiga nisbatan xalqaro e’tibor ortib borayotganini ham qayd etgan.
Markaz “Studio KO” fransuz me’morchilik byurosi tomonidan ko‘rkam qiyofada tarovat berilayotgan Toshkentdagi sobiq tramvay deposi va dizel stansiyasi binosida qo‘nim topadi. Markazning ochilishi “Hikmat” nomli ilk ko‘rgazma bilan nishonlanadi, unda o‘zbekistonlik kulol Shohruh Rahimov, koreyalik konseptual musavvir Kimsuja, tunislik haykaltarosh Nadya Kaabi-Linka va saudiyalik rassom Muhannad Shonodan iborat xalqaro san’at vakillari tarkibini birlashtiradi.
Chop etilgan maqolada, shuningdek, markazning ochilishini mintaqadagi keng qamrovli madaniy o‘zgarishlarning bir qismi sifatida ko‘rib chiqib, unda Markaziy Osiyo hozirgi zamon san’atining jahon sahnasida o‘zini tobora faolroq namoyon etayotgani ta’kidlangan.

CCA Tashkent включён в список «Величайшие места мира 2026» по версии TIME
Мы рады сообщить, что Центр современного искусства в Ташкенте (CCA Tashkent) был включён в ежегодный список «Величайшие места мира 2026», составляемый журналом TIME.
Для составления списка TIME собирал номинации от своей международной сети корреспондентов и авторов, а также через открытый процесс подачи заявок. В подборку входят отели, круизы, рестораны, достопримечательности, музеи, парки и другие места — каждое из них выбрано за то, что предлагает новые и захватывающие впечатления по всему миру.
Признанный одним из самых интересных новых мест для посещения, CCA Tashkent планируется открыть уже в этом году. Центр обещает стать ярким пространством для знакомства с современной культурой в Узбекистане. В своей публикации TIME также отмечает растущее международное внимание к культурной жизни страны после дебюта Бухарской биеннале прошлой осенью.
Центр разместится в здании бывшего трамвайного депо и дизельной станции в Ташкенте, которое было преобразовано французским архитектурным бюро Studio KO. Открытие центра будет отмечено первой выставкой Hikmah, которая объединит международный состав художников, включая узбекского керамиста Шохруха Рахимова, корейскую концептуальную художницу Кимсуджа, тунисскую скульпторку Надю Кааби-Линке и саудовского художника Муханнада Шоно.
Публикация также рассматривает открытие центра как часть более широких культурных изменений в регионе: Центральная Азия всё активнее заявляет о себе на мировой сцене современного искусства.